Rodzice biorą na siebie wszelką odpowiedzialność za dzieci, starają się dać im wszystko to, co najlepsze. Pierwsze miesiące życia są najbardziej decydujące dla dalszego rozwoju. Należy pamiętać o wielu kwestiach związanych z odpowiednim wychowaniem i przekazaniem wielu umiejętności. Warto już wcześniej zacząć czytać dziecku na głos, oswoi się z tym wówczas i być może wpłynie to pozytywnie na aparat mowy w późniejszym czasie.

Jak dobrać właściwie książeczkę dla dziecka?

Często występującym dylematem w najbliższej rodzinie jest wybór książeczki dla małej pociechy. Stają przed nim zarówno rodzice, jak i dziadkowie, wujkowie, oraz ciocie. Z pomocą przychodzą nierzadko ekspedienci w księgarniach, sugerują się wiekiem dziecka i tytułami, które są obecnie najlepsze. Dobrze wybierać książki, które mają w swojej treści jakiś morał, czyli przekazują dziecku jakąś naukę płynącą z treści. Często wystarczy przeczytać kilka stron, aby przekonać się, czy w treści nie ma jakichś nieodpowiednich nawiązań, czy słownictwo jest proste i zrozumiałe. W książeczkach dla dzieci nie powinno być przemocy, dlatego ważną kwestią są zawierane w nich obrazki. Niepożądane są wszelkiego rodzaju ilustracje przedstawiające znęcanie się nad zwierzętami, czy ludźmi. Dzieci mogą przez to zrazić się do książeczek już na wczesnym etapie i po prostu nie wyrażać nimi zainteresowania. Oczywiście najłatwiej jest wybrać książeczki dla dzieci, które już samodzielnie mówią czym się interesują, z jakimi treściami lubią się zapoznawać, co najlepiej wpada w ich gust.

Książeczki dla maluszków

książki do czytania dla dzieci

Dziecko powinno być oswajane z książeczkami możliwie najwcześniej, co wynika choćby z dużej chęci poznawania przez nich otaczającego świata. Prawdziwą sztuką jest jednak właściwy wybór dostosowanej pod tym kątem publikacji, która spełni wszelkie oczekiwania maluszka. Takimi są z pewnością te, w których znaleźć można ciekawe obrazki, stworzone z kreatywnością i zrozumiałe. W wieku do 18 miesięcy takie książeczki sprawdzają się zdecydowanie najlepiej, ponieważ pobudzają wyobraźnię dziecka, sprawiają, że zaspokaja ono swoją wzmożoną ciekawość. Rodzic powienien jak najbardziej opowiadać co znajduje się na ilustracjach, co prowadzi do znacznego poszerzania zakresu słownictwa. Pobudza także mózg do prawidłowej pracy, nawiązywana jest dodatkowa więź z rodzicem.

Gdzie kupować książki do czytania dla dzieci

Obecnie książki do czytania dla dzieci można kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Najczęściej są one posegregowane w kategoriach wiekowych, dlategop wybór staje się o wiele łatwiejszy. U samodzielnie czytającego dziecka można bez trudu dostrzec zalety takiego stanu rzeczy. Wyróżnia się wśród nich między innymi lepsze zdolności komunikacyjne i mowy, a także zwiększenie koncentracji. Wiele wskazuje, że dzieci, które nauczyły się czytać odpowiednio wcześnie osiągają lepsze wyniki w nauce, mają bogatsze słownictwo. Na korzyść przemawia ponadto wzmocnienie obecnej więzi z rodzicem, który zachęca w sposób łagodny do sięgania po kolejne tytuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here