Śruby to jeden z tych rodzajów elementów złącznych, których dotyczą normy ISO, PN oraz DIN. Co kryje się za tymi oznaczeniami? Jak z nich korzystać? Czym jest konwersja norm?

Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Chcesz poznać szczegóły? W takim razie czytaj dalej!

Rodzaje norm dotyczących śrub

Już na starcie warto zaznaczyć, że wspomniane tu normy PN, DIN oraz ISO nie są przypisane tylko do śrub. Dotyczą również na przykład nakrętek, kołków, nitów czy podkładek. Przejdźmy jednak do konkretów…

Pod skrótem DIN kryje się wszystko to, co spełnia warunki określane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. PN to polski odpowiednik tej normy, przyjęty przez Polski Komitet Normalizacyjny. Z kolei ISO to norma zastosowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

Przeczytaj także: https://www.greenstyl.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Konwersja norm dla śrub

Jedna śruba może spełniać tylko jedną z wymienionych tu norm, dwie albo wszystkie trzy. Informacja o tym jest zamieszczona w opisie takiego elementu złącznego. Im bardziej ta charakterystyka jest urozmaicona i uszczegółowiona, tym lepiej.

Dlaczego? Otóż po pierwsze to oznacza, że śruba spełnia szereg norm jakości, a to jest zawsze dobra wiadomość, bo przekłada się to później na trwałość całej konstrukcji, która powstaje na skutek zespojenia pewnych części ze sobą w jedną całość (właśnie przy pomocy śrub). Po drugie, dużo łatwiej jest wtedy odnaleźć konkretny rodzaj tego elementu złącznego w gąszczu wielu, wielu innych. O tym, jak duży jest to asortyment wie każdy, kto kiedykolwiek próbował znaleźć konkretny rodzaj śruby.

Literowe oznaczenia, dotyczące norm, a także znajdujące się obok nich cyfry to szczegółowa informacja, pomagająca odnaleźć konkretny rodzaj elementu złącznego. Przykładowo, szukając śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia, można się rozglądać za oznaczeniem „DIN 558”, „PN 82105” lub „ISO 4018”. Wszystkie te symbole są przypisane właśnie do wspomnianej tu śruby. To tzw. konwersja norm w praktyce. Dużo ułatwia, prawda?

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – sprężyny talerzowe DIN 2093 od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here