Dokładne czyszczenie toalet przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii i drobnoustrojów. To szczególnie ważne w miejscach o natężonym ruchu takich jak toalety publiczne czy w zakładach pracy. Aby procedura przebiegała sprawnie, firmy zajmujące się sprzątaniem tworzą grafik określający częstotliwość oraz rodzaj wykonywanych działań, gwarantujących ciągłość czystości. Środki czystości są tego niezbędnym elementem.

Trzy etapy sprzątania toalet publicznych

Podział sprzątania na trzy podstawowe etapy pozwala zachować świeżość i czystość toalet o dużym natężeniu ruchu. Każdy z nich ma miejsce w innej porze dnia. Możemy wyróżnić sprzątanie: zasadnicze, gruntowne oraz serwis bieżący. Na czym polega każdy z nich? Pierwszy etap to czyszczeniu drobnych zabrudzeń oraz czynności podejmowanych tuż po otwarciu danego obiektu. Sprzątanie gruntowne to z kolei okresowe działania, które mają na celu usunięcie trudnych zabrudzeń, które pozostały mimo sprzątania zasadniczego. Wtedy stosowane są inne środki czystości, a często również specjalne urządzenia czyszczące. Trzecim elementem jest serwis bieżący, który jak sama nazwa wskazuje, polega na usuwaniu bieżących zabrudzeń.

Zasady wyboru środka czyszczącego

Ustalając plan sprzątania, warto również zadbać o wybór odpowiednich środków chemicznych, które utrzymają sterylność toalet, a jednocześnie nie uszkodzą powierzchni czyszczonych. Profesjonalne środki czystości nie tylko pozwalają na trwałe usuwanie plam i zanieczyszczeń, utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny sanitariatów, ale także przeciwdziałają osadzaniu się kamienia i brudu, przez co kolejne czyszczenie przebiega sprawniej i szybciej.

Czyszczenie i dezynfekcja toalety publicznej

Poruszając temat czystości i sterylności toalet największa uwaga skupia się na muszli klozetowej oraz desce, które są potencjalnym źródłem bakterii i drobnoustrojów. Z tego powodu szczególnie ważna jest ich dokładna i skuteczna dezynfekcja, poprzedzona czyszczeniem. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza, jak i duża ilość zabrudzeń organicznych sprzyjają rozprzestrzenianiu i namnażaniu drobnoustrojów oraz tworzeniu osadów wapiennych. Można temu jednak przeciwdziałać w bardzo prosty sposób. Wystarczy używać preparatów o kwaśnym odczynie, który powoduje reakcję chemiczną polegającą na rozkładzie osadów wapiennych do rozpuszczalnych w wodzie związków. Co więcej, zmniejszając pH czyszczonej powierzchni, doprowadzamy do powstawania środowiska kwaśnego, które hamuje dalsze namnażanie się drobnoustrojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here