Dekoracje mieszkania nie muszą być tylko piękne. Z powodzeniem mogą spełniać też praktyczne funkcje. Choćby świece zapachowe są elementem, który kupowany jest coraz częściej. Producenci prześcigają się nie tylko w korzystaniu z coraz to nowszych składników i wysublimowanych kompozycji zapachowych, ale i w tworzeniu opakowań, które będą podkreślać zapach. Jak wybrać te najpiękniejsze połączenia, aby ozdobić nimi dom?
Świece do palenia
Nie da się ukryć, że wiele osób kupuje świece zapachowe, aby ładnie wyglądały postawione na półce lub stoliku kawowym. Jednakże są też osoby, które chcą je zapalić i czerpać korzyści z unoszącego się w powietrzu aromatu. Bardzo często ładne opakowanie i świetny zapach idą w parze. Jednak zawsze trzeba zwrócić uwagę na samą świecę i materiały, z jakich jest zrobiona. Niestety nie każda po zapaleniu będzie ładnie się palić, a unoszący się zapach będzie identyczny z tym, jaki ma zimna świeca. Na co więc zwrócić uwagę? Zawsze dobrze jest wybrać świecę ze względu na zapach. Najtrwalsze są kompozycje zapachowe oparte o naturalne olejki eteryczne. Bardzo popularny stał się również wosk sojowy lub wosk pszczeli. Ten pierwszy można palić nawet w obecności domowych zwierząt, ponieważ nie podrażnia ich oczu. Świece z parafiny wciąż są popularne, ale warto je zapalać z dala od siebie. Mogą podrażniać oczy i nos, ale postawione w dalszej odległości nie będą szkodliwe.
Jak palić świece zapachowe?
Świece zapachowe, na przykład te kupione na stronie https://www.clineo.pl/dom/swiece-i-wklady-do-zniczy/swiece-zapachowe/, należy palić w odpowiedni sposób, aby na długo zachowały swoje właściwości. Przede wszystkim przed pierwszym zapaleniem świecy zapachowej należy wyjąć ją z opakowania, a nawet można odkleić naklejki, które pozostawił na niej producent. Świeca zawsze musi stać na suchej i równej powierzchni z daleka od czegokolwiek, co mogłoby się zapalić oraz w miejscu niedostępnym dla zwierząt lub dzieci. Dobrze jest przyciąć knot do wysokości 6 mm. Przy każdym zapaleniu ważne jest, aby świeca paliła się tak długo, aż rozpuści się wosk na całej powierzchni średnicy. Nie musi topić się aż do dołu świecy, ale powinien utworzyć równomierny basen.
Tylko do ozdoby
Można też wykorzystać świeczki zapachowe w roli ozdoby. Wtedy mniej nas interesuje z czego zrobiona jest sama świeca, a jak wykonane jest opakowanie. Dobrze jest jednak wybrać model, który ładnie pachnie, ponieważ zapach nawet zamkniętej świecy może się roznieść po mieszkaniu. Kupując świece jako element dekoracyjny, należy pomyśleć jaka kolorystyka będzie nam pasować. Ten element najlepiej jest zestawić zgodnie z barwami, których już używamy we wnętrzu. Można też wybrać bogato zdobione modele, które wyróżnią się na stoliku lub półce. Wcale nie muszą na pierwszy rzut oka wyglądać jak świeca.