Każdego roku coraz więcej osób korzysta z fizjoterapii. Wpływa na popularność tego typu zajęć ma między innym świadomość społeczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że należy dbać o swoje ciało oraz nie lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych, ponieważ z czasem mogą one przybrać na sile lub doprowadzić do przewlekłych problemów ze zdrowiem. Co więcej, gabinety fizjoterapeutyczne są coraz łatwiej dostępne oraz oferują szeroki zakres zabiegów, dzięki czemu każdy może znaleźć terapię, która będzie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, czym fizjoterapia różni się od rehabilitacji oraz kiedy warto się na nią zdecydować.
Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?
Niekiedy słowa fizjoterapia oraz rehabilitacja używane są zamiennie – to duży błąd, ponieważ te dwie dziedziny bardzo się od siebie różnią. Rehabilitacja to o wiele szersze pojęcie, które obejmuje przystosowywanie do normalnego życia osób, które mają wrodzone wady lub na skutek jakiegoś wypadku utraciły psychiczną i fizyczną sprawność. W jej zakres wchodzi także fizjoterapia, czyli leczenie, które polega na zastosowaniu różnych zabiegów, urządzeń oraz ćwiczeń. Warto wiedzieć, że rehabilitacja nie skupia się tylko na aspektach fizycznych, jak ma to miejsce w przypadku fizjoterapii, ale mieści w sobie również działania psychologiczne, których zadaniem jest pomoc pacjentowi w uzyskaniu pełnego zdrowia i dobrej formy psychicznej. Aby dobrze zrozumieć różnice między rehabilitacją, można posłużyć się przykładem sportowca, który uległ kontuzji. Jego proces leczenia będzie obejmować fizjoterapię, czyli różnego rodzaju zabiegi czy zaopatrzenie w elementy takie jak kule i wózek. Niekiedy nawet potrzebna jest w takiej sytuacja interwencja chirurgiczna. Jeżeli jednak sport był jego życiem i pragnął wygrać ważne zawody, z pewnością kontuzja pokrzyżowała jego plany – prawdopodobnie towarzyszą mu negatywne uczucia, rezygnacja nawet depresja. Potrzebuje więc pomocy psychologa, co już mieści się w zakres rehabilitacji.
Fizjoterapia – kiedy warto z niej skorzystać?
Jak widać, fizykoterapia Gdańsk to głównie terapie i zabiegi, których celem jest przywracanie sprawności i zwalczanie bólu. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju metody, na przykład bodźce fizyczne takie jak ciepło, światło, pole magnetyczne czy wodę. Chętnie wykorzystywany jest też masaż leczniczy i różne techniki nacisku oraz terapia manualna, w zakres której wchodzi praca z tkankami nerwowymi, miękkimi lub stawami. W jakich sytuacjach fizjoterapia jest dobrym rozwiązaniem? Chętnie decydują się na nią osoby w celu łagodzenia lub usuwania bólu oraz zapobiegania nawrotom dolegliwości. To także skuteczny sposób, aby szybciej dojść do siebie do operacji oraz poprawić wydolność organizmu. Zabiegi z zakresu fizjoterapii usprawniają też układ ruchu oraz poszczególnych narządów. W wielu przypadkach pożyteczne jest połączenie rehabilitacji oraz fizjoterapii – zwłaszcza po kontuzji u osób aktywnych fizycznie.