Nie dla każdego przebywanie na otwartej przestrzeni wśród kwitnących kwiatów i pylących drzew jest urzeczywistnieniem marzeń. Są osoby, które przez kilka tygodni w roku przeżywają prawdziwe katusze. Alergicy, bo o nich mowa, przy każdym kontakcie z alergenem, zaczynają odczuwać szereg dokuczliwych dolegliwości. Na szczęście są dostępne leki, jak np. Allegra, których celem jest zmniejszenie nasilenia objawów takich jak katar alergiczny czy pieczenie oczu wywołane alergią. Co jeszcze można zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie? Najprostszym rozwiązaniem byłoby całkowite unikanie alergenów. Jeżeli wiesz, że jest sezon, w którym pylą rośliny wywołujące u Ciebie reakcję alergiczną, to w tym czasie powstrzymaj się od przebywania na łonie natury. Największe stężenie pyłków w powietrzu można zaobserwować przy pogodzie, która zachęca do spacerów. Jeżeli na zewnątrz jest słonecznie i nie ma wiatru, to pyłki będą unosiły się w powietrzu.

Skąd wiedzieć, kiedy pylą rośliny?

Jeżeli z alergią zmagasz się od dłuższego czasu, a w Twojej apteczce leki takie jak Allegra stale goszczą, to prawdopodobnie zupełnie intuicyjnie wyczuwasz nadejście okresu pylenia roślin, zwłaszcza że przeważnie występują one wyłącznie o określonej porze roku. Jeżeli jednak nie masz pewności, czy największe stężenie pyłków wywołujących u Ciebie nieprzyjemne objawy, występuje w maju, kwietniu czy może w czerwcu, to możesz skorzystać z kalendarza pyleń. Takie zestawienia dostępne są na wielu stronach internetowych – wystarczy poświęcić chwilę czasu na ich znalezienie. Rozwiązanie to będzie skuteczne jedynie wówczas, gdy wiesz, jaki alergen wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną. Jeżeli nie wiesz jakie pyłki wywołują u Ciebie katar, wówczas możesz zrobić testy alergiczne. Zapytaj się swojego lekarza o to, jak wygląda szczegółowa diagnostyka. Specjalista udzieli Ci najlepszej porady w tym zakresie.

U kogo może wystąpić reakcja alergiczna?

Wiele osób jest przekonanych, że jeżeli w dzieciństwie nie miało żadnych alergii, to już tak będzie przez całe życie. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasami zdarza się, że osoby, które w dzieciństwie bardzo cierpiały z powodu alergii, w życiu dorosłym nie odczuwają już praktycznie żadnych objawów. Bywa także i zupełnie odwrotnie. Czasami pierwsze objawy alergii pojawiają się dopiero w życiu dorosłym. Specjaliści zgodnie twierdzą, że leki na alergię, takie jak np. Allegra, będą skuteczne tylko wówczas, gdy będą stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Informacje na temat dawkowania można zaleźć na ulotce. Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do tego, czy możesz przyjmować konkretny preparat, to zapytaj o to lekarza, albo skonsultuj swoje wątpliwości z farmaceutą pracującym w aptece, w której robisz zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here