Pojawienie się maluszka na świecie to rewolucja dla rodziców, zwłaszcza dla tych, którzy debiutują w nowej, życiowej roli. Wiadomo, że w Internecie nie znajdziemy instrukcji obsługi noworodka, dlatego warto zasięgnąć opinii od położnych, koleżanek czy innych mam. Aby dobrze zrozumieć potrzeby pielęgnacyjne najmłodszego członka rodziny, należy pamiętać, że jego skóra istotnie różni się od skóry osoby dorosłej. Jak zatem często kąpać noworodka?
Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?
Noworodek po raz pierwszy kąpany jest zwykle w szpitalu, jednak w dzisiejszych czasach, gdy rozwój medycyny jest już tak zaawansowany, nie zaleca się kąpieli zaraz po narodzinach. Związane jest to z warstwą ochronną, czyli mazią płodową, która jak najdłużej powinna być na skórze dziecka.
O tym, kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka zadecyduje mama, a na jej prośbę położne nie będą mogły tego zrobić bez jej wiedzy. Po powrocie do domu nie trzeba się spieszyć z kąpielą, jeśli zostało to wykonane w szpitalu. Powód jest prosty, bowiem każda kąpiel to okazja do przesuszenia i podrażnienia skóry dziecka, która nie jest jeszcze tak idealna. Potrzebujesz gotówki? Pożyczka bez bik to minimum formalności. Sprawdź!
Jak często kąpać noworodka?
Zasady kąpieli niemowlaków zmieniają się co jakiś czas, co związane jest z podejściem lekarzy do toalety najmłodszych. W przypadku debiutujących rodziców, poleca się, by przygotowali się do zasad pielęgnacyjnych teoretycznie, by móc łatwiej wykonywać większość czynności. Kąpiel jest jedną z nich, która ma znaczenie w życiu nowo narodzonego maluszka.
Noworodka powinno się myć kilka razy w tygodniu, najlepiej codziennie. Nowością jest jednak fakt, że w pierwszych miesiącach życia, codzienna kąpiel nie jest bezwzględnie konieczna. Jeśli masz obawy związane z kąpielą noworodka, możesz to zrobić na przewijaki, używając miękkiego ręcznika zmoczonego w ciepłej wodzie. Należy jednak być przy tym bardzo dokładnym i pamiętać o wszelkich fałdkach i zakamarkach skóry, między innymi w pachach, pachwinach czy miejscach za uszami, bowiem to tam najczęściej ścieka mleko podczas karmienia. Twoje finanse są w nienajlepszej kondycji? Pożyczka bez bik to świetny pomysł na podreperowanie domowego budżetu.
Pamiętaj o niezbędniku kąpielowym
Zanim przygotujesz maluszka do kąpieli, warto by w Twoim otoczeniu znalazły się różnego rodzaju niezbędne akcesoria. Nigdy bowiem nie należy zostawiać dziecka, nawet na chwilę samego. Podczas kąpieli i dalszego rytuału kąpielowego, potrzebne będą takie rzeczy, jak ręcznik dla dziecka, czysta pieluszka, krem do pielęgnacji skóry, czyste ubranko, wanienka z ciepłą wodą, płyn do kąpieli, gaziki, aspirator do noska, a także oliwka, jeśli jej stosujesz. Potrzebujesz gotówki na już? Pożyczka bez bik nie wymaga wielu formalności. Sprawdź już teraz!