Znalezienie dobrze dopasowanego, zaspokajającego wszelkie potrzeby użytkowniczki biustonosza jeszcze do niedawna nie było w Polsce łatwe. Coraz częściej jednak można trafić na satysfakcjonujący asortyment. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, jak wybierać staniki, zwłaszcza jeśli chodzi o biustonosze na duży biust.
Kluczowe dobranie rozmiaru
Od kiedy w Polsce pojawiło się zjawisko brafittingu, czyli profesjonalnego dobierania rozmiarów staników, coraz więcej kobiet dowiaduje się, jak powinno się prawidłowo dobierać rozmiar. Jest to kluczowe nie tylko dla wygody i estetycznego wyglądu (a nawet zdrowia), ale też po to, by stanik w ogóle mógł spełniać swoją rolę. Rzecz jasna, najbardziej zainteresowane tym powinny być panie mające duży i ciężki biust wymagający odpowiedniego podtrzymania, gdyż małe i lekkie biusty mogą „poradzić sobie” nawet w nie do końca dobrze dobranej bieliźnie (choć oczywiście nie warto się taką zadowalać).
Warto więc wiedzieć, że ciężar biustu powinien spoczywać na obwodzie stanika, a nie na ramiączkach, co decyduje o komforcie – nie może być mowy o ramiączkach boleśnie wpijających się w ramiona i ich ciągłym podciąganiu, w efekcie czego także tył biustonosza wędruje pod łopatki, co jest niezwykle niewygodne. Panie mające duży biust mogą przy tym uskarżać się na jego ból oraz fakt, że piersi znajdują się zbyt nisko. Trzeba zatem wybrać naprawdę ciasny obwód (początkowo nawet będzie wydawał się zbyt ciasny), mierząc obwód klatki piersiowej na wdechu, a obwód biustu – luźno, na wydechu.
Jakie biustonosze na duży biust wybierać?
Gdy już wiadomo, jaki rozmiar stanika powinno się wybrać, trzeba poszukać go wśród marek oferujących szeroką rozmiarówkę i mającą świadomość tego, że panie szukające biustonoszy na duży biust tylko czasami potrzebują jednocześnie dużych misek i obwodu. Duży biust można mieć bowiem także wówczas, gdy posiada się szczupłą budowę ciała. Na szczęście producenci staników coraz częściej zdają sobie z tego sprawę. Dobrze wiedzą też, jakie cechy powinny posiadać biustonosze na duży biust, poza rozmiarem, by mogły dobrze spełniać swoją rolę i gwarantować maksymalną wygodę. Są to więc raczej dość zabudowane fasony, miseczki wykonane z mocniejszych materiałów niż z delikatnej siateczki czy koronki, a także szerokie ramiączka i obwody. Pozwala to uniknąć wpijania się elementów stanika w ciało w przypadku znacznego ciężaru biustu, a jednocześnie zapewnić doskonałe podtrzymanie nawet największym piersiom. Takie dobre staniki pozwalają kobietom z dużym biustem wygodnie biegać, skakać czy tańczyć, a nawet nosić biustonosze bez ramiączek – w przypadku wyciętych kreacji.