Dobre książki kryminalne, czyli jakie?

0
980

Jakimi cechami powinna wyróżniać się dobra książka kryminalna? No cóż, nie da się tego ująć w kilku słowach. Mimo to, jedno pozostaje pewne – dobra lektura o charakterze kryminalnym powinna zaskakiwać zwrotami akcji, nieoczywistą fabułą, stopniowanym napięciem i co najważniejsze – realnością. Zadaniem autora jest bowiem stworzenie takiej atmosfery, aby czytelnik, od pierwszych stron książki, umiał wczuć się rolę jednego z bohaterów. Wszystkie te cechy określają „dobrą książkę kryminalną”. Jednak dość tych ogółów, przejdźmy do meritum: po które z nich warto sięgnąć? Które doskonale sprawdzą się na prezent dla (wymagającego) pasjonata kryminałów?

Kryminał – co decyduje o jego wyjątkowości?

Książki kryminalne, takie jak https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Kryminal-2156.html to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków książek. I w zasadzie nie ma się co dziwić. Któż z nas nie lubi dogłębnie odczuć na swojej skórze przyjemnego dreszczyku adrenaliny? Wkroczenie w świat mrożących krew w żyłach opowieści i bliskich spotkań z groźnym mordercą pozwala oderwać się od zwykłej, szarej codzienności i przeżyć coś fascynującego. Oczywiście, po przeniesieniu się w fikcyjny świat stworzony przez autora, w którym kontrolowanie dawki grozy odbywa się pod ścisłym nadzorem czytelnika.

Które warto wybrać?

Skoro zatem książki kryminalne są tak popularne i jedyne w swoim rodzaju, to po które pozycje z tego gatunku warto sięgnąć? Z takim pytaniem zapewne musi zmierzyć się wielu ich pasjonatów. Wychwycenie z oceanu powieści serii od początku do końca wciągających i zatrważających może być nie lada trudnością. Czy w kręgu kryminałów istnieją zatem jakieś pewniaki, których wybór nie przysporzy czytelnikowi żadnego rozczarowania? Oczywiście. Taką propozycją jest „Śmierć w mieście Breslau” Marka Krajewskiego, który ponad wszelką wątpliwość jest najpopularniejszym polskim pisarzem książek kryminalnych. Idealnie potrafi odtworzyć realia panujące w danym mieście, oddając atmosferę i geografię miejsc, w których odgrywa się akcja. „Śmierć w mieście Breslau” jest pierwszym tomem cyklu z Eberhardem Mockiem w roli głównej, który zajmuje się prowadzeniem śledztw w sprawach tajemniczych morderstw, kradzieży, porwań i gwałtów.

Wśród zagranicznych pisarzy, warto przywołać postać Jo Nesbø, wybitnego artysty skandynawskiego pochodzenia. Godne polecenia jest jego „Czerwone gardło” z Harrym Hole’em w roli głównej, które porusza sprawę nielegalnego przemytu broni do Norwegii i opisuje losy trzech norweskich żołnierzy walczących po stronie hitlerowskich Niemiec. Jedno pozostaje pewne, sięgając po książki kryminalne tego autora, nie będziemy rozczarowani…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here