Staracie się o dziecko i wreszcie pojawia się upragniony wynik testu. Ginekolog potwierdza ciążę, wasza radość nie ma granic, ale pojawia się też mnóstwo pytań i wątpliwości, szczególnie gdy zostajesz mamą po raz pierwszy. Jak spokojnie przejść przez ciążę? Co jest zjawiskiem naturalnym, a co powinno Cię zaniepokoić? Radzimy.

Planowanie, staranie, potwierdzenie, oczekiwanie – ciąża idealna

Ciążę najlepiej jest zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. Już na kilka miesięcy przed poczęciem powinnaś zmienić dietę (na zdrową) oraz tryb życia (na sprzyjający dobrej kondycji organizmu). Warto zrobić generalny „przegląd”, czyli wykonać wszystkie zalecane badania. Zaleca się też uzupełnić niedobory składników odżywczych, przede wszystkim żelaza, witaminy D i kwasu foliowego. To bardzo ważne zarówno ze względu na płodność, jak i przyszły rozwój dziecka. Skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się, czego i w jakich dawkach potrzebujesz.

Stały monitoring ciąży, czyli przyjaźń z ginekologiem

Kiedy już jesteś w ciąży, ginekolog powinien stać się Twoim najlepszym przyjacielem. Regularne wizyty kontrolne to podstawa odpowiedzialnego rodzicielstwa. Nie unikaj ich i stosuj się do zaleceń lekarza. Ciąża powinna być pod stałym nadzorem, a gdy dzieje się coś niepokojącego, nie zwlekaj z telefonem do lekarza prowadzącego Twoją ciążę. Być może nie ma powodu do zmartwienia, ale warto skonsultować każdy nietypowy objaw. Badania kontrolne w ciąży pozwolą ocenić budowę i rozwój maluszka, lekarz doradzi Ci też w takich kwestiach jak suplementacja witamin i innych składników.

Świadomość to podstawa – na co zwracać uwagę w trakcie ciąży?

Podczas ciąży wiele przyszłych mam zastanawia się, kiedy czuć ruchy dziecka i czy brak takich odczuć to powód do paniki. Dziecko porusza się już od pierwszych tygodni ciąży, ale mama zaczyna odczuwać jego ruchy dopiero około 20. tygodnia w pierwszej ciąży i nieco wcześniej (około 15.-18. tygodnia) w kolejnych ciążach. Kiedy czuć ruchy dziecka, kobieta może mylić je z początku z innymi odczuciami, ale szybko uczy się je odróżniać. Najpierw są one delikatne, około 32. tygodnia stają się coraz bardziej intensywne. Kiedy czuć ruchy dziecka, przyszła mama odbiera to wówczas jako obracanie się (dziecko robi „fikołki”), trzepotanie oraz delikatne kopnięcia. Powód do niepokoju pojawia się, gdy ruchów dziecka nie czuć po 20. tygodniu ciąży lub są one rzadsze niż  10 w ciągu 2 godzin. Po 30. tygodniu ciąży zaleca się liczyć ruchy płodu w godzinach od 9 do 21. Jeśli naliczymy ich 10, można zaprzestać liczenia. Jeśli dziecko rusza się zbyt rzadko lub ruchy są słabsze niż zazwyczaj, należy skonsultować się z lekarzem.

Bez paranoi, czyli czego NIE robić, będąc w ciąży

W ciąży ważny jest przede wszystkim spokój. Nie należy się denerwować i stresować, zwłaszcza tym, że… jesteśmy w ciąży. Jeśli dziecko nie rusza się przez jakiś czas, nie panikujmy. Maluch nie rusza się, kiedy śpi. Sen dziecka w łonie matki trwa od 40 minut do 1,5 godziny. A jeśli maluch jest wyjątkowo niespokojny i daje Ci się we znaki kopnięciami i fikołkami, możesz wyciszyć i siebie, i jego, słuchając muzyki, medytując lub idąc na spacer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here