Dzisiaj samochody ciężarowe muszą posiadać tachografy. To urządzenia, które rejestrują pracę takich osób. To jest pilnowane i jeśli kierowca nie przestrzega przepisów to czekają go ogromne kary. Za pierwszym razem, jeśli zostanie złapany to jeszcze nie grożą mu aż tak wysokie kary, ale następnym razem już nie ma żartów.

Jest to kara, która dotyczy nie tylko samego kierowcy, ale również pracodawcy. Najczęściej kierowcy na tachografach oszukują stosując magnes, który rozłącza urządzenia. Jeśli kierowca ma tachograf w pojeździe to musi mieć tez kartę kierowcy.  Tachograf spotkać można również w pojazdach, które przewożą więcej niż dziewięć osób. Jeśli chce się pracować w tym zawodzie to trzeba będzie taką kartę sobie wyrobić.

Staramy się o kartę kierowcy

Warto wspomnieć o tym, że jest to karta, która jest wymagana nie tylko w Polsce, ale całej UE. Wszystko po to żeby mieć kontrolę nad kierowcami, których tak naprawdę pracodawcy do tej pory wykorzystywali jak tylko mogli. Przemęczony kierowca to zagrożenie na drodze. Do uzyskania karty kierowcy konieczne będzie wybranie odpowiedniego organu. Zapewne wiele osób będzie zaskoczonych, ale nie mowa tutaj o gminie czy urzędzie, a o Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mieszącej się w Warszawie. Oczywiście trzeba będzie wypełnić wniosek. Jest on dostępny przez Internet, dlatego nie ma konieczności jazdy specjalnie do stolicy żeby go pobrać i wszystko przygotować, a następnie wrócić.  Zaletą jest to, że sam wniosek można złożyć też bez konieczności jazdy do Warszawy.

jak wyrobić kartę kierowcy

Jeśli ktoś mieszka setki kilometrów dalej to nie ma to sensu, bo szkoda na to czasu i pieniędzy. Musimy pamiętać o tym żeby do wniosku dodać kopię swojego prawa jazdy. Oczywiście ma to być ważny dokument.  Trzeba pamiętać o wpisaniu dokładnie wszystkich danych. Jeśli coś będzie nie tak jak trzeba to wniosek będzie odrzucony i zaczniemy całą procedurę od nowa. Trzeba tez dodać do wniosku fotografię aktualną oraz kopię, że zapłaciliśmy za wydanie karty. Wtedy całość jest gotowa i można wysłać.  Koszt na dzień dzisiejszy to 172,20 zł. Można starać się o zwrot tych kosztów od pracodawcy, ale to już jest indywidualna sprawa kierowcy. Może się to uda zrobić, a co nie wszystko jest zależne od tego, jakie podejście do tego tematu ma kierowca.

Oczekiwanie na kartę kierowcy

Trzeba będzie pamiętać o uwzględnieniu czasu, który trzeba odczekać na otrzymanie karty. Jeśli chcemy już teraz pracę to bez karty nie pojedziemy, a zatem trzeba wcześniej złożyć wniosek i na czas uda nam się wszystko otrzymać. Czas oczekiwania to nawet trzydzieści dni roboczych, a zatem dość długo. Niestety jest wielu chętnych po taką kartę, dlatego wszyscy muszą grzecznie czekać aż nadejdzie ich kolej.  Pamiętajmy o wypełnianiu wniosków we właściwy sposób.

Błąd oznacza rozpoczynanie procedury od początku, co oznacza, że znowu będziemy czekać do trzydziestu dni roboczych, a możemy tyle czasu nie mieć. Wszystko lepiej przed wysyłaniem dziesięć razy sprawdzić, a wtedy nie będziemy mieć żadnych problemów. Taka karta wydawana jest na pięć lat, dlatego jeśli chcemy w tym zawodzie spędzić więcej czasu to trzeba się liczyć z tym, że czeka nas wymiana kilka razy karty. Karta kierowcy nigdy nie jest wydawana na okres dłuższy niż prawo jazdy i trzeba też o tym pamiętać.

kierowca

Karta dla każdego kierowcy

Trzeba pamiętać o tym, że karty się nie pożycza. Jakiekolwiek kombinacje będą karane i to bardzo surowo. Jeśli kierowca pożyczy koledze swoją kartę i zostanie złapany do kara jest dla jednego jak i dla drugiego. Takie kombinacje są prowadzone, bo kierowcy pożyczają sobie karty. W ten sposób zamiast zjechać i odpoczywać wkłada kartę kolegi i na niej dalej jedzie.

Niestety ma to opłakane skutki dla bezpieczeństwa i lepiej do takich sytuacji nigdy nie doprowadzać. Ważne żeby dojechać do celu, ale w jednym kawałku nie robiąc krzywdy nikomu po drodze. Tak działają profesjonalności i dlatego każdy kierowca ma własną kartę. Nie dzieje się tak bez przyczyny tylko dla kontroli żeby nic złego się na drodze później nie wydarzyło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here