Szukasz informacji jak złożyć pozew po rozwód bez orzekania o winie? A może masz za sobą traumatyczne przeżycia i właśnie zdobyłaś się na odwagę, aby rozwieść się po wieloletniej udręce? Jedyne o czym myślisz to szybkie zakończenie sprawy i rozpoczęcie nowego życia? Boisz się co spotka Cię w sądzie i na jakie pytanie będziesz musiała odpowiadać? Rozwód to bardzo poważny temat i trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości i pytania. Spróbujemy jednak w poniższym artykule jak najlepiej przybliżyć tematykę rozwodową od strony prawnej, aby każdy mógł z tej wiedzy skorzystać i samodzielnie napisać pozew o rozwód.

Chcesz złożyć pozew o rozwód? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami

Jeżeli chcesz złożyć w sądzie pozew o rozwód Gdańsk, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami, dzięki którym cała sprawa będzie o wiele łatwiejsza, a formalności nie przysporzą Ci żadnych kłopotów.

Pierwszą i najważniejszą przesłanką do rozwodu jest całkowity i trwały rozkład pożycia małżonków i zgodność z zasadami współżycia społecznego. Jest to warunek konieczny, aby sąd rozpatrzył wniosek pozytywnie i zająć się wpłyniętą sprawą rozwodową. Jeżeli dwoje małżonków nie łączą już żadne uczucia, mieszkają w oddzielnych pokojach bądź mieszkaniach, a co za tym idzie nie dzielą sypialni, jeżeli w końcu nie zarządzają wspólnie jednym gospodarstwem domowym, istnieje wyraźna przesłanka do orzeknięcia rozwodu.

Sąd będzie chciał sprawdzić na podstawie wywiadu społecznego, czy rozkład pożycia małżeńskiego faktycznie jest trwały i od jak dawna trwa. Jeżeli znajdzie jakiekolwiek przesłanki do zasadności trwania małżeństwa, sprawa rozwodowa będzie trwała o wiele dłużej.

Rozwód bez orzekania o winie bądź z orzekaniem o winie

W zależności od tego, czy pozew o rozwód został złożony z orzeczeniem o winie, czy też bez takiego orzeczenia, sprawa rozwodowa może trwać krócej bądź dłużej. W pierwszej kwestii sąd musi zbadać, czy faktyczna wina po stronie małżonka jest prawdą i czy rozkład pożycia małżeńskiego powstał właśnie z jego winy. Jeżeli sąd dopatrzy się jakichkolwiek wątpliwości, sprawa sądowa zostanie odroczona do czasu zdobycia kolejnych dowodów, a cały rozwód może ciągnąć się latami.

Warto pamiętać, że rozwód z orzeczeniem o winie powinien być przemyślany, albowiem tylko jednoznaczna wina rozkładu małżeństwa i pogorszenia się sytuacji materialnej może być dowodem w sprawie. W takiej sytuacji osoba składająca pozew o rozwód może również ubiegać się od współmałżonka zadośćuczynienia w postaci alimentów.

Rozwód bez orzekania o winie krócej trwa

Jeżeli wystąpiłaś do sądu z pozwem rozwodowym, a wina leży wyłącznie poi stronie męża, masz prawo złożyć pozew z orzeknięciem o winie. Jeżeli jednak nie masz zamiaru w tej sytuacji ubiegać się o alimenty od męża, albowiem jesteś niezależna finansowo, sprawa rozwodowa potoczy się o wiele szybciej bez orzekania o winie. Czasami nie warto podawać do publicznej wiadomości wszystkich najtrudniejszych spraw rodzinnych i faktycznie osądzać męża przed sądem najwyższym. Jeżeli zależy nam na szybkim i bezstresowym rozwodzie, najkorzystniejszą opcją jest pozew o rozwód bez orzekania o winie. Ten z kolei możesz złożyć tylko w sytuacji, gdy drugi z małżonków wyrazi na to zgodę.

Co trzeba zrobić, aby złożyć pozew rozwodowy?

Samo złożenie pozwu rozwodowego nie jest trudne, jest to formalność prawna polegająca na wypełnieniu pozwu i dostarczeniu go do właściwego organu sądowego. Ważną kwestią jest natomiast ilość dokumentów.

Pozew rozwodowy powinien zostać złożony w trzech egzemplarzach, wszystkie one muszą posiadać załączniki zgodne z oryginałem i ważny podpis osoby składającej. Pozew rozwodowy należy złożyć w sądzie okręgowym, gdzie jeden wniosek zostaje dla sędziego, drugi jest wysyłany drogą pocztową do współmałżonka, a trzecia kopia pozwu zostaje u osoby składającej pozew.

Jeżeli chcemy, aby pozew został złożony prawidłowo, bez żadnych błędów i pomyłek, warto skorzystać z pomocy adwokata bądź doradcy prawnego, który nie tylko pomoże nam napisać prawidłowo pozew o rozwód, ale również będzie stroną broniącą naszego stanowiska w sądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here