Kiedy należy przeprowadzać badanie żył? Czynność taka znana jest również jako USG Dopplera. Na czym to wszystko polega? W tym artykule wyjaśniamy wiele nasuwających się pytań. Warto dbać o swoje zdrowie. Warto również pamiętać, że żaden artykuł w Internecie nie jest w stanie zastąpić konsultacji z lekarzem.

Kiedy wykonuje się badanie przepływu żył?

Badanie żył zwane również Dopplerem wykonuje się w przypadku podejrzenia schorzeń mających wpływ na prawidłowe krążenie krwi. Możemy zaliczyć kilka podstawowych powodów, dla których lekarz może skierować nas na badanie przepływu żył. Najczęściej występujące przyczyny to żylaki, uczucie ciężkich nóg wraz z obrzękami, a także podejrzenie zakrzepicy. Katalog ten jest jednak znacznie dłuższy. Warto więc zasięgnąć porady lekarza, żeby zorientować się, czy badanie żył jest niezbędne. Badanie takie jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można więc je wykonać bez żadnych kosztów. Jedyną niedogodnością mogą okazać się długie terminy oczekiwania na badanie.

Jak przygotować się do badania żył?

Przygotowanie do badania Dopplera nie jest skomplikowane. Najważniejszym wymogiem jest powstrzymanie się od jedzenia na kilka godzin przed wykonaniem badania. Badania żył są całkowicie bezbolesne. Zazwyczaj odbywają się w pozycji stojącej. W wybranych przypadkach pacjent może jednak zostać poproszony o zajęcie pozycji leżącej. Osoba przeprowadzająca zabieg uciska żyły i obserwuje wyniki swoich działań na monitorze. Wyniki badania zazwyczaj otrzymuje się bardzo szybko. Szybka diagnoza otrzymana w wyniku przeprowadzonego badania może w skrajnych przypadkach przyczynić się do uratowania życia.

Jak zapisać się na badanie?

Jaki jest czas oczekiwania na wykonanie USG Dopplera? Badania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą mieć odległe terminy. Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia wygodną wyszukiwarkę terminów badań. W wyszukiwarce można odnaleźć wszystkie podmioty lecznicze z najbliższej okolicy, które wykonują refundowane badania. Może się okazać, że w niektórych podmiotach czas oczekiwania jest stosunkowo krótki.

Podsumowanie

Badanie Dopplera nie jest bolesne. W przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących stanu zdrowia nie można odkładać decyzji o udaniu się do lekarza. Taka decyzja może uratować życie. Odpowiednio szybko zdiagnozowana choroba daje możliwości skutecznego przeciwdziałania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here