W życiu niemal wszystkich osób zafascynowanych muzyką przychodzi taki etap, gdy chcą nauczyć się grać na gitarze. Instrument ten ma w sobie coś, co przyciąga innych – zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Być może też chciałbyś spróbować swoich sił i nauczyć się grać na tym instrumencie? Z pewnością jednak towarzyszy ci wiele obaw. Poznaj kilka praktycznych porad dla początkujących.

Jak zacząć grę na gitarze?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze, na samym początku musisz zdecydować, jaki rodzaj instrumentu będzie najodpowiedniejszy. Możliwości jest sporo. Istnieją trzy główne rodzaje gitar – klasyczna, akustyczna i elektryczna. Zazwyczaj na początek polecane są te dwie pierwsze. Gitara klasyczna zazwyczaj sporo kosztuje. Wyposażona jest w nylonowe struny, które są cichsze i dają ciepły oraz spokojny dźwięk. Doskonale sprawdza się do nauki muzyki poważnej. Gitary elektryczne są najgłośniejsze i potrzebują specjalnego wzmacniacza, ponieważ mają wbudowane przetworniki. Zazwyczaj odradzane są na pierwszy instrument, ponieważ gra na nich nie jest łatwa. Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym rodzajem gitary jest akustyczna. Używa się w niej stalowych strun, dzięki czemu mają silne i głębokie brzmienie. To najlepszy wybór, jeżeli chcesz grać na ogniskach lub imprezach. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rodzaj gitary, musisz ustalić swoje cele oraz zastanowić się, jaki typ muzyki preferujesz.

Gra na gitarze – krótkie wskazówki dla początkujących

Pierwsze kroki podczas nauki gry na gitarze nie należą do najłatwiejszych. Początkującym często towarzyszy ból opuszek, a postępy nie są tak szybkie, jak spodziewa się większość osób. Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ nauka gry na każdym instrumencie wymaga sporo cierpliwości, systematyczności i regularności – efekty zawsze przychodzą po jakimś czasie. Kluczem do sukcesu w tym przypadku są ćwiczenia, których nigdy nie jest za dużo. Warto też zainwestować w akcesoria, które ułatwiają naukę, między innymi w rękawiczki. Jeżeli kupujesz gitarę, postaraj się też o stojak, który będzie stabilny i wytrzymały. Dodatkowo warto pomyśleć o elektrycznym tunerze, który pozwoli Ci prawidłowo nastroić instrument. Co więcej, na początek postaw na proste i bezpieczne melodie, które pozwolą Ci zaznajomić się z gitarą oraz pracą strun. Jeżeli nauczysz się, jak działają progi i nabierzesz nieco wprawy, łatwiej Ci będzie podjąć się trudniejszych kawałków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here