Plany na wakacje większość z nas ma już jasno sprecyzowane i na pewno wiele osób już dokonało zakupu usługi w biurze podróży. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali i wciąż poszukują miejsca na wakacje życia poleca się najpiękniejsza wyspa na Oceanie Atlantyckim – Madera.

Położona około pięć i pół godziny lotu Madera należy do Portugalii, więc wjazd na wyspę możliwy jest na podstawie dowodu osobistego albo paszportu. Lądowanie w porcie lotniczym noszącym od ubiegłego roku imię najsławniejszego mieszkańca Madery – Christiano Ronaldo to początek wielkiej przygody.

Wyspa nazywana jest pływającym ogrodem Atlantyku. W rzeczywistości, w ujęciu geologicznym, Madera jest szczytem potężnego wulkanu, który wystaje ponad powierzchnię wody na wysokość około dwóch tysięcy metrów. Część wybrzeży wyspy to niedostępne, strome i bardzo niebezpieczne klify. Najwyższy z nich położony w południowo – zachodniej części Madery Cabo Girao to niemal 700 metrów pionowej ściany, o którą rozbijają się wysokie fale oceanu. Na szczycie klifu urządzono punkt widokowy, który ma szklaną podłogę. Podziwianie krajobrazu z takiej wysokości przez szkło znajdujące się pd stopami to naprawdę wielkie przeżycie.

Dla przybyszów wyspiarze oferują tysiące miejsc w licznych hotelach i pensjonatach rozmieszczonych głównie na wybrzeżach. Zdecydowana większość miejsc noclegowych znajduje się w hotelach znajdujących się w stolicy Funchal lub w jej okolicach. Wybierając hotel warto przemyśleć również wybór opcji wyżywienia. Na Maderze jest mnóstwo atrakcji i przebywanie cały dzień na terenie hotelu all inclusive nie jest polecane. Znacznie korzystniej wykupić opcję HB i spędzać czas między śniadaniem a obiadokolacją na zwiedzaniu wyspy. A Madera – wycieczki po wybrzeżach albo górzystym wnętrzu to zawsze wielkie emocje i przeżycia.

Zwiedzanie atrakcyjnych miejsc warto rozpocząć od stolicy. W tym mieście przebywało wiele znanych osób: Józef Piłsudski, austriacka cesarzowa Elżbieta znana jako Sissi, Jan Paweł II, Winston Churchill – spacerując po ukwieconych ulicach Funchal można odwiedzać miejsca upamiętniające pobyt tych ludzi.

Miejscem godnym uwagi jest dzielnica Monte. To górzysta część miasta do której najlepiej dostać się wygodną, nowoczesną kolejką górską. Na Monte znajduje się sanktuarium Maryjne – najważniejsze miejsce kultu religijnego dla Maderczyków. Z Monte do dzielnic portowych można zjechać nietypowym, jedynym w swoim rodzaju środkiem transportu – to wiklinowe sanie, które ślizgają się na drewnianych płozach po wąskich asfaltowych i kamiennych uliczkach miasta.

Poza stolicą niewątpliwie warto zwiedzić osiedla wielorybników na wschodzie oraz wulkaniczne formacje na północnym brzegu wyspy. Ciekawostką są lasy wawrzynowe porastające sporą część obszaru Madery. Lasy wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO są rezerwatem biosfery – warto wybrać się na wycieczkę wzdłuż którejś z lewad – starych kamiennych wodociągów zasilających wyspę w wodę pitną.

Dla każdego, kogo zafascynowała Madera – wycieczki wzdłuż wybrzeży, górskie wspinaczki czy spacery wzdłuż lewad to na zawsze pozostaną ciekawe i niezwykłe przeżycia. Kto raz odwiedzi Maderę będzie chciał wracać tu o każdej porze roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here