O sorbentach myślimy głównie w kontekście stacji paliw lub innych miejsc, gdzie przechowywane są paliwa i substancje ciekłe. Jednak znajdują one zastosowanie również w pracy ratowników, a przede wszystkim strażaków. To właśnie sorbenty chronią środowisko naturalne, a także ofiary wypadków i osoby znajdujące się w pobliżu przed skutkami wycieku paliw, produktów ropopochodnych oraz żrących. Wciąż jednak wiemy o nich za mało – dlatego czas najwyższy to zmienić!

Sorbenty – skuteczny sposób na wycieki

Mianem sorbenty określa się produkty o szerokich właściwościach absorpcyjnych, pozwalających zneutralizować i usunąć ciecze o często szkodliwych charakterystykach. W razie wypadku czy wycieku pozwalają one na wyeliminowanie cieczy, które stwarzałyby zagrożenie dla osób postronnych czy środowiska naturalnego. Sprawdzą się także w obszarze zagrożonym pożarem czy wybuchem, jako skuteczny sposób na wychwycenie łatwopalnych substancji płynnych. Sorbenty nie są profilaktyką przeciwpożarową czy przeciw zanieczyszczeniami, ale niosą pomoc wtedy, gdy zawodzą standardowe procedury i dochodzi do nieplanowanego zdarzenia.

Dzięki wykorzystaniu sorbentów można o wiele szybciej wyczyścić i uporządkować środowisko pracy, nawet jeśli doszło do wycieku. Poza tym pomagają one zapobiegać powstawaniu śliskich miejsc, co jest szczególnie problematyczne, jeśli doszło do wycieku substancji oleistych i smarnych. Kolejną korzyścią z wykorzystania sorbentów jest redukcja ryzyka pożarowego, z którym bez wątpienia mamy do czynienia podczas wycieku substancji łatwopalnych czy potencjalnie wybuchowych. Największą korzyścią ze stosowania sorbentów jest jednak możliwość szybkiego zredukowania zagrożenia w razie wypadku i umożliwienie sprawnej i szybkiej interwencji odpowiednich służb. Nie sposób pominąć również kwestię łatwiejszej i tańszej utylizacji zneutralizowanego w ten sposób materiału.

Sorbent chemiczny – specjalista od zadań specjalnych

Szczególną klasą sorbentów są tzw. sorbenty chemiczne, które opracowane są z myślą o specjalistycznych zastosowaniach – głównie w odniesieniu do substancji niebezpiecznych, szkodliwych i żrących. Niezależnie czy doszło do wycieku roztworów amoniaku, kwasów, silnych zasad, produktów petrochemicznych, kwasów czy innych chemikaliów – sorbenty chemiczne pomogą w ich bezpiecznym zneutralizowaniu. W dodatku zapewniają ponadprzeciętną chłonność – nawet do 1000% swojej masy, dzięki czemu odnajdują się nawet w ekstremalnych sytuacjach. Sorbenty naprawdę warto lepiej poznać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here