Uszczelki z filcu to pozorne elementy, które jednak znajdują szerokie zastosowanie. Bywają wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu, a także w domach prywatnych – wszędzie tam, gdzie występuje działanie wysokich temperatur i wymagane jest ograniczenie przepływu ciepła oraz zapewnienie izolacji. Cieszą się one dużą popularnością dzięki ich właściwościom oraz obróbce za pomocą nowoczesnych technologi. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie uszczelek z filcu.
Uszczelki z filcu – gdzie znajdują zastosowanie? 253
Filc to materiał, który powstaje w procesie spilśniania, polegającym na zbijaniu włókien za pomocą ciepła, wilgoci oraz przy użyciu ciśnienia. Jest bardzo łatwy w obróbce co wpływa na jego niską ceną i tym samym jeszcze większą dostępność. Największą zaletą uszczelek z filcu jest dobra izolacja, wynikająca między innymi z dużej elastyczności materiału. Co więcej, absorbują one szumy i hałas oraz zapobiegają przed wydostawaniem się smaru. Ponadto zapewniają dobrą ochronę przed kurzem oraz bywają stosowane do smarowania i uszczelniania łożysk w silnikach. Ich zaletą jest również to, że zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Elementy te mogą być wykonane różnego rodzaju filcu, który dodatkowo różni się gęstością – na przykład z wełnianego lub syntetycznego. W produkcji uszczelek największym powodzeniem cieszy się biały lub szary filc techniczny. Jest on bardzo praktyczny, ze względu na swoją wytrzymałość i ekologiczny charakter. W dodatku się nie brudzi i jest bezpieczny. Uszczelki z filcu posiadają jeszcze inne przydatne cechy – między innymi wysoką odporność na działanie czynników chemicznych. Są higroskopijne i mają gładką powierzchnię, dzięki czemu ściśle przylegają do uszczelnianej powierzchni. Charakteryzuje sich pyłochłonność oraz dużą wytrzymałość na rozerwanie. Ponadto prezentują się estetycznie, a nawet mogą mieć dekoracyjny charakter.
Uszczelki z filcu – jak wygląda jak obróbka?
Na szerokie zastosowanie uszczelek z filcu wpływa ich łatwa obróbka za pomocą nowoczesnych technologii. Do wycinania uszczelek używa się lasera, co gwarantuje najwyższą jakość i precyzję. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niemal każdego wzoru i kształtu – z powodzeniem produkuje się uszczelki w kształcie pasków, krążków, wykrojów czy kwadratów. Mogą one mieć dowolną grubość oraz inne indywidualne parametry, dzięki czemu doskonale wpisują się w potrzeby klientów. Możliwe jest uzyskanie uszczelek o dużych rozmiarach – w takiej sytuacji produkuje się je w formie składanej.