Jak zająć czas dzieciom w sposób interesujący i kreatywny? Jeśli kończą ci się pomysły na zabawy z maluchami, koniecznie sprawdź nasze propozycje.

Gry i zabawy dla dzieci

Czas kwarantanny jest trudny dla nas wszystkich, najgorzej znosić go mogą jednak dzieci. Przyzwyczajone do szkoły czy przedszkola, częstego kontaktu z rówieśnikami, a także masy gier i zabaw każdego dnia, obecnie są zmuszone do pozostania w zaciszu mieszkania. Nie jest też tajemnicą, że dzieci rozpiera energia, którą warto spożytkować na kreatywne gry i zabawy. Na zaistniałe okoliczności warto spojrzeć z niego innej strony – możesz spędzić z dziećmi znacznie więcej czasu, który jest dla nich, a także dla ciebie, po prostu bezcenny. Dobrze więc podjąć trud zapewnienia swoim pociechom twórczej i rozwijającej rozrywki. Sprawdź, jakie zabawy dla dzieci polecamy na czas kwarantanny, lecz nie tylko!

Gry edukacyjne dla dzieci i zabawy

Propozycji zabaw i gier dla dzieci jest całe mnóstwo, warto jednak wybierać przede wszystkim te, które rozwijają ich umiejętności – w tym również motoryczne. Można choćby urozmaicić jedną z ulubionych czynności wszystkich dzieci, czyli malowanie. Zamiast wykorzystać do tego celu kartkę czy płótno, pomalujcie wspólnie suchy makaron, kamienie, liście, a może folię przyklejoną do szyby? Przyda się tu wiele inwencji, a dzięki takiej zabawie twoje pociechy poznają, jak ogromne możliwości stoją przed nimi otworem oraz jak ważna jest szeroko rozumiana kreatywność. W ten sposób mogą również trenować małą motorykę.

Z pewnością warto też wrócić do gier i zabaw, które prawdopodobnie pamiętasz z własnego dzieciństwa. Wiele z nich wcale się nie starzeje i do tej pory bawi miliony maluchów na całym świecie. Świetnym przykładem są np. kalambury. To także doskonała zabawa dla większej grupy maluchów. Pamiętaj, aby trudność haseł oraz pozostałe zasady dobrać zależnie od wieku uczestników. Podobnie wygląda to w przypadku np. gry w klasy. Do jej przygotowania wcale nie potrzebujesz wiele miejsca w mieszkaniu, wystarczy narysować planszę do gry kredą lub innym łatwo zmywalnym pisakiem i rozpocząć znakomitą zabawę ruchową.

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju gry i tajemnice. Bardzo ekscytująca jest dla nich zabawa w ciepło-zimno. Wystarczy schować jedną z zabawek lub inny przedmiot w określonym miejscu i powoli naprowadzać malucha na ukrytą skrytkę za pomocą komend „ciepło” i „zimno”. Pierwsza z nich oznacza zbliżanie się do zabawki, druga natomiast oddalanie. To też świetny sposób na sprezentowanie maluchowi nowego drobiazgu!

Bardzo kreatywnym zadaniem jest przygotowanie domowego toru przeszkód razem z dziećmi. Do tego celu można wykorzystać niemal wszystko, począwszy od tasiemek i sznurków, przez zabawki, kończąc nawet na meblach. Ważne jednak, aby tor był bezpieczny dla twojej pociechy. Pamiętaj, że liczba zabaw dla dzieci kończy się tam, gdzie twoja kreatywność i inwencja. Do twórczego spędzania czasu z maluchem nie potrzebujesz dziesiątek zabawek i gier, często wystarczy tylko (albo aż) głowa pełna pomysłów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here