Ametyst często jest wykorzystywany podczas tworzenia biżuterii, ze względu na swój piękny kolor oraz bogatą historię. Cieszy się sporą popularnością także w związku ze swoimi niezwykłymi właściwościami, wykorzystywanymi w medycynie niekonwencjonalnej. Co więcej, ametyst jest niezwykle istotnym elementem folkloru. Legendy głoszą, że ma mityczną moc! Noszenie biżuterii z ametystem może pozytywnie wpłynąć na ludzkie życie. Jakie są właściwości ametystu oraz jego znaczenie? Wyjaśniamy!

Czym charakteryzuje się ametyst?

Ametyst to wyjątkowy kamień szlachetny, a konkretnie minerał, który jest odmianą kwarcu mlecznego. Występuje w dwóch barwach: fioletowej oraz zielonej. Częściej jednak spotykana jest wersja pierwsza, znana już od czasów starożytnych i szczególnie chętnie wykorzystywana przez ówczesnych Greków. Sama nazwa tego niezwykłego kamienia pochodzi zresztą od greckiego „amethysos”, co oznacza „niepijany” lub „nieodurzony”.

Ametyst nazywany jest kamieniem relaksu oraz harmonii. Ludzkość od lat wykorzystuje go do tworzenia luksusowych naszyjników czy kolczyków, znalazł zatem swoje zastosowane w jubilerstwie. Znajdziesz go również w biżuterii Tous.

Jak rozpoznać ametyst?

Wspomniana barwa ametystu nie jest jedyną jego cechą, która pomaga rozpoznać ten kamień i określić jego oryginalność. Jeżeli np. otrzymałeś od kogoś w prezencie pierścionek z fioletowym kamieniem i zastanawiasz się, czy to właśnie on, możesz wykonać próbę twardości. Przejedź po nim ostrzem stalowego noża. Jeżeli pojawi się rysa – „ametyst” nie jest prawdziwy.

Ciekawostką jest fakt, że ametystowa biżuteria była noszona przez biskupów, co miało oznaczać królewskość oraz przynależność do Chrystusa.

Właściwości ametystu i jego znaczenie symboliczne

Jakie właściwości ma ametyst? Od wieków mówi się, że ten niezwykły kamień chroni umysł przez złymi myślami oraz pomaga zachować wewnętrzną równowagę. Ma uwalniać noszące go osoby od zmęczenia i nerwów oraz (jak wskazuje jego grecka nazwa) od alkoholu. Pozytywnie wpływa zatem na kondycję psychiczną, może być wsparciem między innymi po rozstaniu z drugą połówką. Według niektórych wierzeń ametyst pomaga także oczyścić pomieszczenia ze złej energii.

Jak wspomnieliśmy, to też popularny kamień wśród zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Ametyst ma w niej bowiem szerokie zastosowanie wynikające z jego domniemanych właściwości zdrowotnych. Na co może pomóc?

Ametyst – działanie lecznicze

Czy ametyst ma działanie lecznicze? Kamień ten często wykorzystywany jest w medycynie niekonwencjonalnej, naturalnej oraz podczas seansów ezoterycznych. Wierzy się, że pomaga pozbyć się części problemów natury psychologicznej oraz tych na podłożu fizycznym. Biżuteria z ametystem ma pomagać choremu zwalczać migreny, a także uporać się z duchowymi rozterkami – również na tle miłosnym. Jest to także kamień trzeźwości mający pomóc w jej utrzymaniu osobom borykającym się z uzależnieniami.

Ametyst – znaczenie symboliczne

Jak znaczna większość kamieni, również ametyst ma istotne znaczenie symboliczne. Mówi się o nim jako symbolu władzy, szczęścia i rozwoju duchowego. Wybierany przez zodiakalnych strzelców, wodników i ryby, ma za zadanie utrzymać harmonię w życiu posiadającej go osoby. Jest bohaterem legend od czasów starożytnych oraz był (i jest) traktowany jako amulet przeganiający złe myśli, stres i inne nieszczęścia.

Niezależnie od tego, w co wierzysz i czym dla Ciebie są kamienie szlachetne, ametyst to piękny okaz, który w biżuterii prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Jeśli więc cenisz sobie naturalne piękno i wyjątkowe kolory, sięgnij po produkty z ametystem!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here