Nie ulega wątpliwości, że medycyna w ostatnich latach rozwija się w dynamicznym tempie. Postęp wiedzy medycznej oraz nowatorskie technologie przyniosły nowe sposoby leczenia. W obecnych czasach z powodzeniem leczy się choroby, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były niewyleczalne. Co więcej, nowe metody są jeszcze skuteczniejsze i niosą za sobą mniejsze ryzyko powikłań, krótszy jest też okres rekonwalescencji. Szczególną popularnością cieszą się chirurgia małoinwazyjna oraz leczenie endoskopowe. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Czym jest chirurgia małoinwazyjna?

Chirurgia małoinwazyjna jest nowatorską metodą przeprowadzania operacji. Na czym polega? Zamiast tradycyjnego cięcia powłok, wykonuje się minimalne nacięcie, poprzez które do jam ciała wprowadza się specjalne urządzenie wyposażone w kamerkę. Obraz jest na bieżąco przenoszony z wnętrza pacjenta na ekran komputera, co pozwala na precyzyjną ocenę wszelkich zmian. Co więcej, dzięki temu, że sprzęt ten posiada wbudowane specjalistyczne narzędzia możliwe jest za jego pomocą cięcie tkanek, tamowanie krwawienia, zespalanie narządów wewnętrznych czy też zamykanie naczyń. Chirurgia małoinwazyjna stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny. Jej inne nazwy to videochirurgia czy chirurgia małego dostępu. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Przede wszystkim zmniejsza ból po operacji i ryzyko zakażenia oraz minimalizuje ilość straconej krwi. Ma wpływ na skrócenie czas pobytu w szpitalu oraz szybszy powrót do normalnych aktywności. Atutem jest też efekt estetyczny, czyli brak szpecących blizn.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii małoinwazyjnej

Chirurgia małoinwazyjna to stosunkowo nowa metoda, która w szybkim czasie zyskała dużą popularność. Jest to cały czas rozwijająca się gałąź chirurgii, która staje się coraz częściej stosowana. W jakich sytuacjach można z niej skorzystać? Na przykład w laserowej termoablacji guzów tarczycy. Pozwala w sposób bezpieczny i sprawny zniwelować łagodne zmiany w obrębie tarczycy. W trakcie zabiegu nie dochodzi do usunięcia całego gruczołu, ale zniszczeniu ulegają jedynie guzki, bez ingerencji w okoliczne tkanki. Proces ten jest bezbolesny oraz nie pozostawia blizny. Metody chirurgii małoinwazyjnej wykorzystuje się też do usuwania żylaków w bezbolesny sposób. Osoby, które decydują się na taki zabieg, mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Lekarz wykonuje tylko dwa 2-mm nacięcia, więc na nogach nie zostają nieestetyczne bielizny. Kolejną popularną procedurą jest małoinwazyjne leczenie ginekomastii. Podczas zabiegu wykorzystuje się mikrokaniule orz sprzęt, który jest w stanie usunąć z każdej piersi nawet 400 ml tłuszczu. To bezpieczny i chętnie stosowany sposób na uzyskanie męskiej klatki piersiowej. Technikę małoinwazyjną stosuje się też w przypadku leczenia wnętrostwa u dzieci – w tym celu wykorzystuje się wideonawigację. Zabiegi wykonywane za pomocą tych nowatorskich metod można by mnożyć – z każdym rokiem jest ich coraz więcej oraz przynoszą jeszcze lepsze efekty.

Leczenie i diagnostyka endoskopowa – co warto wiedzieć?

Endoskopia to szerokie pojęcie, które obejmuj wiele różnych procedur diagnostycznych oraz terapeutycznych. Wykorzystuje nowatorskie urządzenia, dzięki którym można oglądać przestrzenie zlokalizowane we wnętrzu ludzkiego ciała, a nawet wykonywać pewne zabiegi. Używany sprzęt wyposażony jest w endoskop, czyli narzędzia optyczne. Procedura ta polega na wprowadzaniu do wnętrza jam brzusznych sondy, która wyposażona jest w kamerę, co pozwala lekarzowi na pełną ocenę organów. Podczas tej metody diagnostycznej możliwe jest od razu przeprowadzenie niektórych procedur zabiegowych – usuwa się w ten sposób polipy lub kamienie w drogach żółciowych. Na temat tego drugiego rozwiązania więcej informacji można znaleźć na stronie https://szpitalmazovia.pl/endoskopowe-leczenie-kamicy-moczowej/kamica-nerki/. W trakcie badania można nawet pobrać wycinek do badań histopatologicznych. W ten sposób przeprowadza się między innymi gastroskopię. Jeszcze bardziej nowatorską metodą jest endoskopia kapsułowa – w tym przypadku pacjent połyka metalową kapsułę zawierającą kamerę, a następnie jest ona wydalana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here