Podstawą do rozpoczęcia tekstu jest odpowiedź na pytanie zawarte w temacie – co wiemy o hemoroidach?

Co to jest hemoroid?

Na początku warto wyjaśnić czym są hemoroidy. To nic innego jak naczynia żylne, które umieszczone są w odbycie oraz odbytnicy i jest to naturalny element każdego organizmu ludzkiego. Więc skoro jest to normalne, mozna by spytać – to czemu się leczy? Otóż, gdy hemoroidy są przerośnięte, wówczas mówimy o chorobie hemoroidalnej, potocznie zwanej właśnie hemoroidami czy żylakami odbytu. Gdy nie posiadają swojego naturalnego rozmiaru, mogą powodować ogromny dyskomfort w postaci pieczenia, swędzenia czy kłucia, gdzie ciężko jest nawet usiąść na czymkolwiek, a także dochodzi do krwawienia z odbytu.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Do najczęstszych przyczyn zaliczane są przewlekłe zaparcia, biegunka, otyłość, ciąża czy nadużywanie alkoholu.

Jak im zapobiegać?

To proste. Wystarczy dbać o odpowiednią ilość błonnika w organizmie, pić co najmniej 2 litry wody dziennie aby zachować odpowiednie dla człowieka nawodnienie na wysokim poziomie, nie powinniśmy również wstrzymywać wypróżniania, tylko załatwić potrzebę niemal od razu gdy poczujemy chęć wizyty w toalecie.

Czy można leczyć hemoroidy?

Oczywiście, że tak! Na początku rozwoju chorobę hemoroidalną leczymy objawowo. Lekarz może przepisać antybiotyki, dodatkowo może przepisać nam środki, które mają na celu zmiękczenie stolca oraz tabletki zwiększające szczelność naczyń żylnych. Celem leczenia hemoroidów jest ograniczenie i złagodzenia krwawienia a także pozbycie się bólu i dyskomfortu u pacjenta. Jeśli mowa o sposobach leczenia innych niż zażywanie jakichkolwiek tabletek, można sporządzać letnie kąpiele wodne czy wykonywać tak zwane „nasiadówki” w specjalnych naparach, jak na przykład z kory dębu.

Zazwyczaj wyleczenie hemoroidów, o ile jest to łagodne stadium zaawansowania, trwać może maksymalnie do kilkunastu dni i nie są konieczne ingerujące w przebieg leczenia zabiegi lekarskie. Jednak jeśli choroba jest dużo ostrzejsza, wyleczenie jej w zupełności jest o wiele dłuższym procesem.

Wystąpienie żylaków odbytu nie powinno być powodem do wstydu. Każdy przechodzi to na swój sposób, jednak jak wiadomo kobiety ciężarne wszystko mogą przechodzić inaczej. Jak hemoroidy wpływają na kobietę w ciąży? Mamy do czynienia z wysokim poziomem progesteronu w organizmie, który między innymi zwiększa ryzyko rozciągnięcia ścian żył. U kobiet w ciąży istnieje również wzrost ciśnienia żylnego, co wywołane jest przez ucisk macicy, przez napierający, rosnący płód na żyły jamy brzusznej i miednicy. Utrudnia to odpływ krwi z hemoroidów, co jest powodem ich powstawania. Ważne jest, aby leczenie choroby hemoroidalnej w trakcie trwania ciąży, prowadzić pod kontrolą lekarza. Wynika to z tego, że w składzie niektórych leków farmakologicznych mogą znajdować się substancje przeciwwskazane u ciężarnych, a ich spożycie wywołałoby skutki niepożądane.

Lekarz wraz ze swoją wiedzą medyczną na pewno wie lepiej od nas samych, laików, co zrobić w przypadku wystąpienia hemoroidów. Nie bójmy się poprosić o pomoc, a odzyskamy święty spokój. Więcej odpowiedzi na pytania znajdziemy na www.wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here