Chciałbyś cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, ale nie lubisz odwiedzać gabinetów dentystycznych? Musisz dbać o swoje zęby, dzięki czemu przez długi czas będą nie tylko prezentować się doskonale, ale też stanowić okaz zdrowia. Najlepiej wyrobić w sobie zdrowe nawyki, dzięki którym bez specjalnego wysiłku będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Niemniej ważna jest też odpowiednia dieta – aby wzmocnić zęby nie wystarczy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, konieczne jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń i inne witaminy. Poznaj powody, dla których warto dbać o stan swojego uzębienia oraz nasze wskazówki, jak to robić.

Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne?

Wbrew pozorom dbanie o piękny uśmiech jest ważne nie tylko z powodów estetycznych. Najistotniejsze jest tutaj zdrowie całego organizmu. WHO w roku 2003 wydało bardzo dosadny raport, z którego wynika, że istnieją powiązania między jamą ustną a resztą organizmu. Zostało udowodnione między innymi, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest zwiększone u pacjentów z brakami zębowymi lub chorobami przyzębia. Stan jamy ustnej może też mieć wpływ na rozwój cukrzycy. Co więcej, istnieją niektóre powiązania między poziomem higieny jamy ustnej a chorobami nerek, wrzodów żołądka czy udarem serca. Dla przyszłych mam z pewnością istotną informacją będzie to, że choroby przyzębia mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy dziecka po urodzeniu. Jak widać, dbanie o zdrowie jamy ustnej powinno być priorytetem dla każdego z nas. Jak to robić?

Jak dbać o stan uzębienia?

Podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów – najlepiej to robić po każdym jedzeniu albo przynajmniej 2-3x na dzień. Istotne znaczenie ma sam sposób ich mycia. Jak to robić dobrze? Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Najlepiej używać ruchu wymiatającego lub obrotowego, szczotkując zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną powierzchnie każdego zęba. Co jeszcze możesz zrobić dla zdrowia swojego zgryzu? Negatywnie wpływają na nie słodycze oraz węglowodany proste. Najlepiej wyeliminować je z diety, jeżeli jednak jest to niemożliwe, pamiętaj o dokładnym wyszczotkowaniu zębów po zjedzeniu ciastka czy innego smakołyku. Najgorszym błędem jest picie słodkiego napoju lub soku już po umyciu zębów – wtedy bakterie mają całą noc na osłabianie zębów. W takiej sytuacji o wiele lepszym wyjściem jest wypicie wody. Kolejną ważną zasadą w dbaniu o zęby jest walka ze szkodliwymi nawykami – nie chodzi tutaj tylko o palenie papierosów i picie alkoholu, ale też gryzienie paznokci czy rozgryzanie twardych orzechów. Czynności takie prowadzą do mikropęknięć, a nawet mogą powodować odłupywanie się szkliwa lub fragmentów zębów.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich zębów?

Na stan zębów oraz dziąseł ma wpływ to, co jesz. Nie tylko powinno się unikać produktów, które niszczą zdrowie zębów, ale też spożywać posiłki bogate w witaminy i minerały. Na tkanki przyzębia pozytywne wpływa witamina A – jej atutem jest także to, że przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Inną cenną witaminą jest D, która odpowiada za twardość uzębienia oraz C, zapobiegająca krwawieniu dziąseł. Nawet mimo największych starań o zdrowie jamy ustnej, wizyty u specjalisty jakim jest stomatolog Wilanów są niezbędne. Podczas nich lekarz może zaproponować usługi, które pomogą Ci w dbaniu o stan zębów, takie jak ściąganie kamienia lub lakierowanie. Na profilaktycznych wizytach dowiesz się, czy ze stanem Twojego uzębienia jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby skorzystasz z niezbędnego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here