Polacy przodują w ilości zachorowań, dlatego kolejki do lekarzy jak i w aptekach są ogromne. Ludzi starszych jest w Polsce bardzo dużo, a do tego działanie służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. To, dlatego nie ma się, co dziwić, że leków u nas sprzedaje się bardzo dużo. Pomijając już suplementy diety, które recepty nie wymagają.

Tego sprzedaje się na setki ton i Polacy bardzo chętnie biorą leki, których działanie nie jest nigdzie potwierdzone. Lubimy mieć zabezpieczenie, bo wydaje nam się, że to na pewno nam pomoże. W wielu przypadkach wysiada nam od tych suplementów wątroba, którą trzeba później leczyć lekami, które otrzymamy na receptę od lekarza.

Dawniej były dostępne tylko recepty papierowe, ale dzisiaj można już korzystać z recept w telefonie. Ma to sens i ułatwia zadanie, bo zdarzały się sytuacje, kiedy recepta nam zaginęła i był problem. Teraz takich problemów nie ma, bo nawet, jeśli zmienimy telefon to będzie czekała na nas w systemie. Trzeba tylko wiedzieć jak długo ważna jest taka recepta, bo wiele osób o tym zapomina i recepty im przepadają. Szkoda było stać w kolejce do lekarza żeby teraz nie skorzystać z tego, co nam przepisał. Warto, zatem wiedzieć, do kiedy można się zgłosić z receptom do apteki żeby później nie mieć żadnych problemów. Niby to oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina i później jest zdziwienie, że leków nie otrzymają.

tabletki

Ważność recepty

Niektórym wydaje się, że recepta jest bezterminowa i czy dzisiaj czy za trzy miesiące to mogą z niej skorzystać. Tak nie jest i jeśli ktoś czeka do ostatniej chwili to musi niestety liczyć się z tym, że trzeba receptę odnowić, a to wiąże się z chodzeniem do lekarza. Jeśli mamy receptę to trzeba z niej skorzystać od razu, a wtedy takich problemów mieć nie będziemy.  W jaki sposób sprawdzić ważność recepty? To bardzo proste, bo mamy na recepcie datę jej wystawienia oraz datę realizacji. Bardzo dokładnie to sprawdzamy i trzeba zapamiętać, że mamy określony czas na zrealizowanie recepty.

Nie ma znaczenia, na co są leki, bo jeśli mamy coś od lekarza domowego to nie oznacza, że będzie to recepta ważna krócej niż ta od urologa. Nie może być tak żeby nie było daty na recepcie. Jeśli się tak zdarzy to jest nieważna trzeba tę datę uzupełnić. Receptę papierową najczęściej można zrealizować do trzydziestu dni od daty jej wystawienia. Elektroniczna również ma termin trzydziestu dni. Może się tak zdarzyć, że na recepcie będzie zaznaczone, że mamy więcej czasu na jej wykorzystanie, ale to musi już zrobić lekarz. Dla przykładu bardzo często recepty wystawiane na antybiotyki mają ważność siedem dni. O tym często zapominamy i nagle okazuje się, że recepta nie jest już ważna, a my mamy problem.

Inne leki

W przypadku leków odurzających recepta również jest ważna tylko trzydzieści dni. Inaczej to wygląda w przypadku preparatów, które są wytwarzane na życzenie pacjenta. Wtedy taka recepta będzie ważna nawet sto dwadzieścia dni. Na preparaty, które trzeba sprowadzać zza granicy również jest sto dwadzieścia dni żeby można było przyjść z recepta. Jeśli nie wiemy, jaka jest data ważności to można to sprawdzić przez Internet. Można dowiedzieć się również w ośrodku zdrowia, do którego chodzimy. Szkoda byłoby nie wykupić recepty i żeby nam przepadła. Często bierzemy receptę na przyszłość, bo jeszcze leki mamy, ale gdzieś jedziemy i chcemy być zabezpieczeni.

lek

Takie recepty bardzo często tracą na ważności, bo o nich zapominamy, a jak sobie przypomnimy to już jest za późno. Nic się z taką receptą nie da zrobić. Jeśli aptekarz da nam leki na nieważną receptę to sam będzie musiał kombinować i martwić się jak teraz to wszystko od strony prawnej pozałatwiać. Takiego rozwiązania przecież nikt nie chce.  To, dlatego trzeba dbać o terminy, a wtedy nic takiego nam niespodziewanie się nie pojawi. Dbanie o leki i o swoje zdrowie jest bardzo ważne, dlatego trzeba wiedzieć jak wszystko sprawdzać. W ten sposób problemów mieć nie będziemy i właśnie na tym nam zależy. Wystarczy, że po leki trzeba stać w kolejce i drugi raz robić tego nie chcemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here